Baranja - Dunavom i Dravom i zelenom travom/ dan 1.
Rijetko tko u Hrvatskoj nije čuo za regiju Slavonija i Baranja, no jako malo njih zna točno gdje ta Baranja jest, čak i unutar Slavonije. Hrvatska turistička zajednica prije nekoliko godina na svojoj turističkoj brošuri ovu regiju zabunom je jednostavno izostavila s turističke karte. Jedno je sigurno, taj mali trokutić Hvatske, smješten smješten sjeverno od Osijeka, u međurječju Dunava i Drave, zahvaljujući svojoj prirodnoj i tradicijskoj raznolikosti, sigurno će postati jedno od najomiljenijih odredišta za avanturiste željne istraživanja kontinentalne Hrvatske. Baranja već duže vrijeme razvija svoj seoski turizam te u njenim selima postoje pristojni smještajni kapaciteti u seoskim domaćinstvima, no u obilazak se može krenuti i iz nekih od osječkih hotela ili hostela jer je cijela regija u krugu od 40 km od Osijeka.
Prelaskom rijeke Drave u samom središtu Osijeka, ulazite u Baranju koja vas na samom početku dočekuje svojim najvećim prirodnim adutom - parkom prirode
Kopački rit. Kopački je rit veliko poplavno područje koje u sušnom dijelu godine ima vizuru suhe afričke stepe, a kada ga vode Drave i Dunava poplave, najviše u proljeće i jesen, pretvara se u nepregledno jezero. Mjesto je to koje se neprestano mijenja i nikada ne znate kakvoga ćete ga zateći. No u koje god godišnje doba došli, dočekat će vas idilične slamnate sojenice u kojima je smješten prijemni centar s muzejem i ugostiteljskim objektom te 2 km duga poučna šetnica izgrađena po uzoru na slavni Sulejmanov most. Šetnica preko jezera Mali Sakadaš vodi u dva smjera: prema selu Kopačevu te prema prema pristaništu brodova na Velikom Sakadašu. Zbog močvarnog terena parka, brod je najbolji način da se uđe u njegovu dubinu i istinski ga se doživi, a oni dubljeg džepa mogu unajmiti kanu kojim se u pratnji stručnog vodiča dolazi do skrovitih dijelova pa čak i do samih obala Dunava i Drave.
|
Prijemni centar Kopačkog rita sa šetnicom |
Posjet selu Kopačevo neizostavan je dio pješačke rute kroz Park. Nastalo kao ribarsko naselje uz rit,
ovo mjesto naseljeno mađarskim stanovništvom jedno je od ambijentalno najočuvanijih seoskih naselja u Hrvatskoj. Uz kilometar dugu i usku, jedva za prolazak automobila dostatnu ulicu, u gustom se nizu nižu tradicionalne kuće s pitoresknim dvorištima. U središtu je reformatorska crkva i tradicionalna gostionica, a trg sa spomenikom mađarskim junacima gleda na široki, plovni rukavac Sakadaša koji protječe iza kuća. Na trgu je i restoran
Zelena žaba, a objedovati je moguće i u restoranu i prenoćištu
Didin konak koji se nalazi na početku sela uz sam prijemni centar.
|
Kopačevo |
Za obilazak šire okolice, najbolje je u samome parku unajmiti bicikl i krenuti prema dvorcu Tikveš. Put od prijemnog centra vodi nasipom koji štiti Baranju od poplavnih voda i s kojeg se pruža spektakularan pogled na rit. Nakon 2 km vožnje i silaska s nasipa dolazite do nekadašnjeg poljoprivrednog naselja (pustare) Podunavlje u kojemu se danas nalazi još samo odličan restoran Kormoran. Iza Podunavlja, uska i potpuno ravna cesta s drvoredima prolazeći pokraj pašnjaka i njiva premreženih kanalima vodi do pustare Kozjak te nakon 6 kilometara ulazi u šumu koja vodi prema lovačkom dvorcu Tikveš. Dvorac je proslavio Tito koji je kao strastveni lovac tu dovodio i strane državnike. U kompleksu se nalazi mali muzejski postav vezan uz Kopački rit, a ugostiteljskih objekata nema.
|
Dvorac Tikveš |
Biciklističku je rutu najbolje zaokružiti 15-ak km dugim putem županijskom cestom kroz mjesta Lug, Vardarac i Bilje. Iz Bilja, kao jedinog jače urbaniziranog sela na ovom području, cesta vodi do Kopačeva te prijemnog centra Rita.
Nema komentara:
Objavi komentar