subota, 12. prosinca 2015.

Baranja - Dunavom, Dravom i zelenom travom/ dan 2.



Gatori u Zmajevcu


MJESTA:            Karanac, Kneževi Vinogradi, Suza, Zmajevac, Batina
ATRAKCIJE:     seoska arhitektura Karanca i Zmajevca, karanački vinogradi, "Ulica starih                                   zanata" u Baranjskoj kući, zmajevački surduci, spomenik Batinskoj bitci
DOGAĐANJA:  Akademija blata (Karanac), Gator fest (Zmajevac)
RESTORANI:    Baranjska kuća (Karanac), Kovač čarda, Piroš čizma (Suza), Josić (Zmajevac)
SMJEŠTAJ:        Ivica i Marica, Sklepić, Kod Baje (Karanac)



Naselja u sjeveroistočnom dijelu Baranje koja se pružaju uz rub Banskog brda, jedine ovdašnje uzvisine, koji domaći ljudi nazivaju i Planina, turistički su najzanimljiviji i ponudom najraznovrsniji dio regije.

Među njima se posebno ističe Karanac. Jedino službeno proglašeno etno selo u Baranji među prvima se uključilo u razvoj seoskog turizma pa je ponuda tu najraznovrsnija. Posebno je atraktivan restoran Baranjska kuća. Vlasnik je na imanju uz restoran  uredio zavidan etnografski postav na otvorenom - "Ulicu zaboravljenog vremena". Svaka od  kućica u "Ulici" uređena je kao radionica s mnoštvom predmeta vezanih uz određeni zanat, a i restoranski kompleks u prednjem dijelu imanja uklopljen je u interijer i eksterijer tradicionalne seoske kuće. Tijekom ljeta ovdje se održava Akademija blata zamišljena kao promocija blata kao građevinskog materijala, zimi čvarkijada, a tijekom cijele godine česte su tamburaške svirke. I druga karanačka seoska gospodarstva (Ivica i Marica, Sklepić...), osim smještaja, nude gostima različite aktivnosti poput jahanja, vožnje kočijom, iznajmljivanja bicikala, sudjelovanja u seoskim aktivnostima i sl. Karanac nikako ne bi trebalo napustiti bez šetnje ili bicikliranja kroz vinograde iznad sela koji su upravo ovdje najatraktivniji.
Vinogradi iznad Karanca
Etnografski postav na imanju Baranjska kuća
Kneževi Vinogradi su najveće selo u ovom dijelu Baranje. Kao i u Karancu, u središtu sela se izdižu tornjevi čak triju crkava - katoličke, pravoslavne i reformatorske, a tu je i stari podrum tvrtke Belje koja upravlja ovdašnjim vinogradima. U sklopu podruma je kušaonica vina, vinoteka i suvenirnica. Ljeti u selu rade  otvoreni bazeni.

Vozeći prema Suzi, cesta se blago uspinje na visoravan Planine i sve je ljepši pogled na ravnicu u podnožju. Suza i Zmajevac spojena su naselja i oba su naseljena mađarskim stanovništvom. U Suzi se nalaze dva poznata restorana - Kovač čarda i Piroš čizma, a Zmajevac je puno atraktivniji za šetnju i razgledavanje. Stare kuće raskošnih fasada upućuju da je ovo selo nekada imalo status varošice. Brojne obitelji prodaju papriku, ali i osvježavajuće gazirano piće  sodu koji se ovdje
Zmajevac - panorama
tradicionalno proizvode. Najveće iznenađenje krije se van glavne ceste i središta mjesta. Skrenuvši pokraj jedne od crkava prema strmoj, u brdo usječenoj ulici - surduku, pred vama će se otvoriti niz pitorseknih, gusto poredanih kućica koje izviruju iz brda. Kućice su samo ulazni dio u podrume - gatore  koji su zbog mekoće tla vodoravno izdubljeni u brdu. Katolički i reformatorski surduk, kako su nazvani prema crkvama pokraj kojih počinju, spojeni su cestom na vrhu brijega pa ih je moguće obići polukružnom šetnjom. Najznačajniji turistički objekt na surducima je restoran i vinarija Josić.
Gatori (u brdo ukopani podrumi) u Zmajevcu

Zadnja postaja puta je Batina - mjesto na tromeđi Hrvatske, Srbije i Mađarske. Neposredno prije ulaska u selo, odvojak ceste vodi prema vikend naselju i 26 m visokom, impozantnom spomeniku Batinskoj bitci. Posvećen stotinama vojnika Crvene armije koji su ovdje stradali u probijanju njemačkih položaja krajem Drugog svjetskog rata, jedan je od rijetkih sačuvanih podsjetnika na to povijesno razdoblje. S uzvisine na kojoj se nalazi puca pogled na Dunav i nepregledna vojvođanska polja. Na prostoru spomeničkog kompleksa, kao niti u selu koje izgleda prilično zapušteno, nema sadržaja za turiste, no pravi avanturisti će uživati u pješačenju stazom niz strmi brijeg koja od spomeničkog kompleksa vodi prema selu  i obali Dunava.

Biciklistima, ukoliko se vraćaju u Karanac, preporučujem alternativnu rutu koja s druge strane Planine, preko Podolja i Kotline vodi do Kneevih Vinograda.

Pogled na Batinu i spomenik Batinskoj bitci




Nema komentara:

Objavi komentar